Čtu,  Smarter Me

Hon na čtecí aplikaci

První, co je potřeba vědět, že jsem věrný a zanícený Android uživatel. Jabko mi nesmí do ruky, nucené používání v práci mě málem stálo zdravý rozum.

Druhé, co je dobré zmínit, je skutečnost, že jsem svou skvělou čtecí aplikaci už měla (mám) – ReadEra, jedna z prvních, ne-li vůbec první aplikace, za kterou jsem dokonce zaplatila Premium verzi (250 Kč doživotně).

ReadEra era

Začnu tedy rovnou představením tohoto pokladu, ať je tu aspoň něco pozitivního. (Psala jsem o ní ale vlastně v lednovém článku, který se věnoval různým čtenářským aplikacím.)

Skvělá aplikace na čtení knih, kde je možnost dělat si záložky na důležitých stránkách (a pojmenovat si je, není potom třeba lovit mezi záložkami 1 až 2000, kde že je ta věštba, která se o pět tisíc stránek stává významnou). Je možné vytahovat si z textu poznámky a pak se k nim vracet a sdílet si je přes e-mail dál. To se mi hodí, když píšu něco na blog a chci si vytáhnout zajímavé citáty, nebo když čtu něco studijního a chci si poznámky přenést do nějakého poznámkového systému. (A tady se pomalu začínám dostávat k jádru pudla, proč byl lov vůbec zahájen.)

V premiové verzi navíc ReadEra nabízí naprosto skvělou vymoženost, synchronizaci mezi zařízeními. V praxi to znamená, že večer neochotně vypínám knížku na tabletu, kterou si ráno hladově otevírám v tramvaji na mobilu. (V případě ideální a chytlavé četby.)

Prostě tahle apka má absolutně všechno, po čem jsem toužila a ani to nevěděla. Jasně že mi párkrát proběhlo hlavou, zda jsem se nesmířila s prvním řešením a zda ve světě android aplikací není nějaká lepší, hezčí, promakanější, zajímavější… shiny new one. Asi jsem se několikrát i koukla na nabídku a zase odešla, nezaujatá.

Potřeba dvou aplikací

Dostala jsem se do fáze, kdy jsem si uvědomila, co mi vlastně na tom všem nevyhovuje. V ReadEře mám vše. Všechny knížky, které čtu, beletrii i odborné. V mé současné fázi, kdy se rochním v různých poznámkových, nachytřovacích, produktivních a jiných vodách, mi došlo, že to nefunguje. V momentě, kdy si otevřu beletrii, nechci ji zavírat, abych si otevřela odbornou. Takže nečtu nic odborného. Ve chvíli, kdy si otevřu něco odborného, nechce se mi to zavírat a začínat příběh. Protože pak mám prostě ve složce „právě čteno“ spoustu knížek a moje odhodlání něco číst umírá na ale co?!

Navíc ta skvělá možnost otevřít si ráno v tramvaji knížku rozečtenou večer představuje i ten největší problém – v tramvaji by se mi dobře četla i odborná literatura. nenořit se do příběhu, věnovat trochu času vzdělávání. Jenže s jednou aplikací to znamená: 1) připravit se na to, že chci číst něco jiného, otevřít to doma a mít to ready pro mobil; 2) v mobilu zavřít beletrii a otevřít něco chytrého. A jsem zpět u předchozího odstavce.

Finální kapkou byl dost možná i post na redditu (zde), který mě donutil se zamyslet, co by mi vlastně při aktivním čtení (opak toho oddechového) pomohlo. Bohužel ani původní tazatel nedošel ke zdárnému řešení svého problému, ačkoliv nejblíž by se podle mě přiblížil právě ReadErou – i když ta vlastně asi nemá počítačové rozhraní.

To byla jedna z věcí, z nichž jsem já osobně při hledání docela rychle slevila. Na počítači ideálně číst nechci, naopak chci číst na tabletu, který jsem si pořídila místo klasické čtečky knih, protože mi to přišlo užitečnější.

Co bych tedy od čtečky chtěla

  • abych si do ní nahrála svoje chytré knížky, které mám uložené v tabletu
  • musí tedy umět přečíst PDF i epub (osobně mám radši epub, kde se dá nastavit velikost písma, PDF jsou občas living hell na čtení. Některé práce jsou ale jen v PDF.)
  • aby se pomocí např. cloudu synchronizovala mezi tabletem a mobilem, takže bych mohla číst na obojím a na obojím vidět záložky a hlavně výpisky
  • takže výpisky. Ty jsou absolutní must-have. A ne jen, že si označím jedno slovo, tedy vlastně to funguje spíš jak záložka. Ale potřebuju si občas zvýraznit větu, část odstavce…
  • záložky jsou príma, můžu se pak vracet k důležitým věcem
  • poznámky – občas mě u nějakého zvýraznění napadne myšlenka, ráda si ji k tomu připisuji
  • export. Velmi důležitá věc, nechci ztrácet čas tím, že bych pak musela vše ručně přepisovat. Stačí mi to poslat na mail. Synchronizace rovnou do Obsidianu by byla dream-come-true, ale držím se při zemi
  • free nebo za rozumnou cenu, nejlépe jednorázově. Ono se to nezdá, ale pak máte dvacet předplatných a prachy mizej, ani nevíte kam.

Co fakt nepotřebuju, spíš nechci

  • komunitu, s níž budu svůj čtenářský progres sdílet
  • možnost využívat čtečku i k nákupu knih z kdovíjakých stránek, povětšinou stejně anglicky. Dokážu si knížky koupit a přesunout sama
  • nepotřebuji webové rozhraní, důvody výše

A tak jsem se na několik dní ponořila aktivně do pátrání po nové aplikaci na čtení ebooků. A bylo to čiré utrpení. Aplikací je vlastně mrak, ale čím víc jsem jich vyzkoušela, tím víc jsem docházela k závěru, že ReadEra je prostě top. Některé měly brutálně, ale brutálně neintuitivní ovládání. Další slibovaly anotace, ale vlastně šlo jen o označení jednoho slova. V dalších dohledat anotace a záložky znamenalo bloudit a pátrat a pak zjistit, že exportovat lze jen do nějakého obskurního formátu, s nímž si nevím rady.

Co jsem vyzkoušela

Moon Read
Velmi doporučovaný, v podstatě v každé diskuzi na toto téma na prvním, maximálně na druhém místě v odpovědích. Vychvalovaný až do nebes, jak je to naprosto boží apka. Oukej, trvalo mi jen dva dny, než jsem se probojovala ke svým knížkám, aby si je načetl. Načež jsem zjistila, že sdílení vytažených poznámek je další bojovka a exportovat je lze buď v podivném formátu nebo v texťáku. Nechávám tu jen viset své zdvižené obočí, k čemu mi tedy je deset typů zvýraznění textu, když si to pak na mail pošlu jako .txt. Nemluvě o tom dalším kroku – najít, kde je tento soubor uložený a ten teprve posílat.
S MoonReadem mě tedy docela rychle přešla chuť.

eBoox
Další hodně vychvalovaná aplikace. Hodně simple, žádné velké nastavování, výpisky se tahat dají, s poznámkami, vše se dá docela jednoduše sdílet do mailu, podobně jako v ReadEře. Čmuchala jsem vítěze. Akorát že na synchronizaci do mobilu čekám ještě teď (významný pohled na dnešní datum) .

Pak je tu celá plejáda pokusů a omylů:

  • FBReader -jů, dá se i scrolovat, když se člověk zapomene, že nejede na instagramu, ale čte si. Fajn. No, nastavení už tak fajn není. Vzdala jsem to. Netuším, nevím, popojedem.
  • Lithium – načetla se mi jen cca pětina knížek ve složce. Kam se ztratil zbytek, netuším. Nebo jsem možná musela načítat one-by-one? A především jsem nepřišla na to, jak vytáhnout poznámky a anotace.
  • Librera – další na první pohled docela nadějný adept. Dokud jsem si nechtěla něco zvýraznit a nezjistila, že můžu zvýraznit jen jedno slovo a to za účelem záložky, sdílení nebo slovníku. Bye bye, Librera.
  • Prestigio – taky hodně vychvalovaná, ale asi mrtvá. Nepovedlo se mi ji ani rozchodit, pořád stížnost na připojení, webové stránky mrtvé. To fakt dodává důvěru.
  • GooglePlay – ty jsem… stahovala jsem je vůbec? Ale jo, myslím, že jsem to zkusila, ale zavalila mě nabídka jejich knih ke koupi a ztratila jsem chuť řešit, jak do toho nahrát svoje knížky. Možná chyba, ale chci něco jednoduššího.
  • PocketBook – ten mám na knížky z knihovny, takže absolutně nechápu, jak tuhle aplikaci může někdo s vážnou tváří doporučovat. Vždycky se mi chce brečet, když se ztratím mezi stránkami, protože to nemá vůbec žádnou animaci přetočení, posunutí, cokoliv. Prostě člověk klikne a je – doufejme – o stránku dál. Nedejbože, že kliknete omylem a chcete se vrátit. Popravdě jsem i z toho důvodu nikdy nezkoušela PocketBook na svoje knížky, takže nevím, jak je to s anotacemi, knížky z knihovny si anotovat nemůžu. Což mě dost štve (chápu, že možná jde o bezpečnostní záležitost, ale fakt mě to nebaví screenshotovat, když si chci něco zapamatovat nebo poznamenat).
  • KOread – pochopila jsem, že se jedná primárně o aplikaci do klasických čteček, Play ji vůbec nenabízí, je nutné ji stáhnout z f-android (o existenci tohoto prostoru jsem se dozvěděla zhruba právě teď.) K tomu nějak nemám důvěru, sorry.
  • BookFusion – limit deseti knížek pro free verzi je pro mě absolutní no-go. To bych psychicky nezvládla (uznávám, je to o 7 knížek víc, než nabízí elektronická knihovna, ale tohle jsou moje knížky). Ještě ten složitý systém kolik jich můžu nahrát za měsíc (dvě myslím). Předplatné 20 dolarů za rok není tak strašné, uznávám, ale znamená pro prostě každý rok platit. ReadEra si mě získala tím, že jsem jednorázově zaplatila a hotovo.
  • Readwise – ten jsem popravdě ani nezkoušela, protože mi přijde zbytečně komplikovaný. Nepotřebuji denně dostávat e-mail s tím, co jsem si vyznačila. A hlavně šest dolarů měsíčně už je slušná pálka. Deset, pokud bych to chtěla synchronizovat do Obsidianu. Pochopila jsem, že teď mají nově i čtečku, která zvládne všechno včetně večeře pro dvanáct lidí, ale cena je prostě stopka.

Po všech těch přešlapech a zklamáních jsem dneska narazila na aplikaci Ploter (případný odkaz zde) a fakt jsem se nadchla, že konečně, konečně jsem našla, co chci! Dokonce by mělo být možné synchronizovat poznámky a výpisky do Obsidianu, Notionu a dalších PKM. Začala jsem se tetelit blahem!

Hm, bohužel androidí aplikace zjevně nefunguje – nastavení absolutně minimální, většinu neumožňuje. Synchronizaci to nabízí do Notionu, který jsem v průběhu července po roce vztahu opustila. Takže smůla. Ještě to budu chvíli zkoumat, zkouším zjistit, jestli třeba nehodlají aplikaci probrat k životu a dofinišovat. Nebo jestli třeba přes Windows rozhraní nepůjde nastavit… Uvidíme.

Druhou jiskřičkou v temnotě zoufalství pak dnes byla aplikace Ebook reader (that simple). Popravdě se mi ji ale nepovedlo na Play v mobilu najít, odkaz jsem si musela posílat e-mailem s počítače. Ale stažení nakonec úspěšné. Povedlo se mi nahrát i knížky z tabletu. Teď tu ale sedím nad zamrzlou aplikaci, která odmítá otáčet stránky, takže netuším, zda se dají dělat anotace a výpisky a zda se dají sdílet. Úplně naději mi to nedává. UPDATE: vyznačit text lze, ale nejde k němu nic dopisovat, a když chci vyznačené poznámky sdílet, tak mi to řekne, že poznámky nenalezeny… Zpátky do bodu nula.

Co jsem nevyzkoušela, ale chtěla bych

Zotero (Pro zájemce zde)
Uf, to vypadá moc pěkně, celkově, ale ještě není android aplikace. Respektive nějaké přednostní spuštění na beta testování, které je ale plné, takže smolík. Možná se mezitím pokusím prozkoumat celý tenhle ekosystém a počkám, jestli se nezprovozní na android.

Shrnuto a podtrženo

Hluboce se omlouvám ReadEře, že jsem si kdy dovolila pochybovat. You are the best! Fakt nechápu, jak se mi kdysi hned na první dobrou povedlo najít tak super aplikaci, která je funkční, dělá, co od čtečky chci, umí anotace, výpisky, poznámky i jejich sdílení. Za mě jednoznačný vítěz této nevypsané soutěže.
Jen jsem zoufale nevyřešila svoji potřebu oddělit beletrii a literaturu faktu. Kruci.

Třeba ale někomu tenhle přehled pomůže… I když vzhledem k nadšení ze všech výše zmíněných aplikací jsem jim asi moc dobrou reklamu neudělala. Třeba někomu aspoň ušetřím čas a nebude vůbec stahovat aplikaci, která prostě nedělá, co by si přál. A možná mi někdo vysvětlí, že jsem úplně blbá a MoonRead je nejlepší. Protože to je taková obligátní reakce na Redditu, když si člověk dovolí vyjádřit nespokojenost s touto aplikací. Jo, možná nevím, jak na něj, možná jsem prostě jen rozmazlená ReadErou, která je zkrátka jednoduchá a intuitivní.

A možná někdo ví o nějaké jiné čtečce, kterou jsem při svém hledání minula a která by splňovala mé představy? Sem s ní!

Jeden komentář

  • Čerf

    Rád bych přičinil nějakou smysluplnou poznámku, leč moje čtecí aplikace vždy sestává jen z klasické trojky: Knížka – tužka – zápisník :-).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *